Dobre zanalizowanie wytrzymałości konstrukcji jest gwarantem tego, że całość będzie spełniała wszelkie wymogi, a także może być w taki sposób konstruowana, aby uniknąć powstawania naprężeń, które mogą skutkować zniszczeniem całej konstrukcji. Aby analiza była wystarczająco dokładna, stosuje się do jej realizacji specjalistyczne programy komputerowe, które pozwalają na obliczenia wszystkich wytycznych.

Dokładne, komputerowe analizy wytrzymałościowe elementów

analiza mesDzięki zastosowaniu najnowszych typów programów, możliwe staje się dokładne zanalizowanie statyczne, termiczne czy nieliniowe. Za pomocą dokładnych obliczeń, pracownicy dokonują także analiz optymalizacyjnych, a także sprzężonych z modelowaniem ruchu płynów (tzw. FSI). Analiza MES nie mogłaby się odbyć bez zastosowania nowoczesnych technologii pomiarowych. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju algorytmy gradientowe czy też pakiety optymalizacyjne. Dzięki dokładnym badaniom wytrzymałościowym mogą powstawać konstrukcje, których działanie nie tylko nie zagraża ludziom postronnym, ale także nie powoduje kosztownych awarii, które mogą być niezwykle obciążające finansowo dla firm oraz osób, które będą użytkować daną konstrukcję czy silnik. Analiza MES jest także niezbędna w przypadku konieczności przeprojektowania konstrukcji, a także przemodelowania jej kształtów.

Dzięki temu, że nowoczesna technologia jest w stanie pomóc pracownikom w dokładnych pomiarach konstrukcyjnych, firmy produkujące wszelkiego rodzaju konstrukcje stałe lub ruchome mają pewność, że produkt wypuszczony na rynek będzie pracował w odpowiednich warunkach. Analiza tego typu może okazać się niezbędna na każdym etapie powstawania konstrukcji, a także elementów wielkogabarytowych maszyn i urządzeń.

Kategorie: Przemysł