Dziecko będąc w brzuchu mamy przez dziewięć miesięcy ma ciasno a jego ruchy są bardzo ograniczone. Takie środowisko daje mu poczucie bezpieczeństwa, dlatego noworodki zaraz po porodzie są szczelnie otulane, aby ułatwić im dostosowanie się do nowych warunków poza brzuchem mamy.

Do czego służy becik niemowlętom?

beciki dla niemowlątDo owijania, otulania nowo narodzonych dzieci są wykorzystywane pieluszki, chusty, kocyki, beciki, rożki, albo specjalne otulacze. Wszystkie te produkty są uszyte z miękkich i delikatnych dla skóry dziecka tkanin. Ich wybór zależy od upodobań rodziców i często też pory roku w jakiej rodzi się maluch. Na lato lepiej się sprawdzą cieńsze tkaniny i nieusztywniane beciki dla niemowląt, a na zimę ocieplane rożki i kocyki. Tkaniny z jakich są szyte takie produkty to naturalna, ekologiczna bawełna, polar, dzianina i wiskoza. Becik ma za zadanie ciasno otulić dziecko i ułatwić mu wyciszenie się, oraz zaśnięcie. W takim kokonie często dziecko jest łatwiej trzymać na rękach, albo karmić, ponieważ nie rusza się intensywnie. W gorące dni becik można zastąpić cienką pieluszką, albo kocykiem bawełnianym, w którym dziecko się nie spoci. Jeżeli nasz bobas już wyrośnie z becika, to możemy go rozłożyć i traktować jak lekkie, lub grubsze przykrycie w zależności od tkaniny z jakiej jest wykonany. Klasyczne rożki są zapinane na zatrzaski, rzepy, albo są sznurowane z boku. Wybór właściwego becika jest kwestią wyboru, ponieważ w każdym nasz maluszek będzie się czuł dobrze, jeżeli w pobliżu będzie mama.

Materiały do otulania niemowląt należy zabrać ze sobą już do szpitala, ponieważ w takim kokoniku najprawdopodobniej wyniesiemy nasze dziecko z porodówki. Dla dziewczynki idealny będzie becik w różowym odcieniu, a dla chłopca w kolorze błękitnym, lub klasycznym białym.