Anomalie pogodowe wywołane zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska stają się coraz częstszym problemem. Zarówno przedsiębiorcy posiadający duże połacie ziemi uprawnej jak również osoby prywatne coraz częściej stosują środki do ochrony przed takimi niespodziewanymi sytuacjami. Jednym z takich sposobów są pojemniki na deszczówkę umożliwiające magazynowanie wody w trakcie okresów deszczowych i wykorzystanie jej w okresach susz.

Zbiorniki deszczówkowe – ochrona przed suszą

zbiornik na deszczówkęRozwiązania stosowane przed wcześniej wspomnianą suszą są bardzo wielorakie. Najprostszymi i najbardziej popularnymi metodami są zbiorniki pozwalające przechować i używać wodę deszczową, gdy jej brakuje. Rozmiary takich zbiorków różnią się od siebie w zależności od wielkości nawadnianego obszaru i rodzaju gruntu. Największą zaletą takiej metody nawadniania jest jej niewielki koszt.  Ponadto tworzywo zastosowane do produkcji takich rezerwuarów przystosowane jest do wieloletniego użytkowania. Zasobniki na wodę deszczową mogą być umieszczone pod ziemią i być kompletnie schowane przed oczami sąsiadów. Stosowane są również rozwiązania wolno stojące dające możliwość popisu dla architektów powierzchni zewnętrznych takich jak ogrody. Zbiornik na deszczówkę, może więc spełniać również zadanie dekoracyjne podnosząc walory estetyczne przestrzeni, w której się znajduje. Do podlewania roślin z kontenerów wodnych stosowane są pompy wodne wypompowujące deszczówkę z wnętrza pojemnika. Montaż jest bardzo prosty a użyteczność na wysokim poziomie. Kolejnym argumentem przemawiającym za zbiornikiem na deszczówkę są jego plusy ekologiczne. Pozwala on przecież na oszczędzanie wody i wykorzystaniem jej w znakomitym procencie.

Podsumowując rezerwuary wody deszczowej łączą szereg zalet estetycznych i użytkowych. Co więcej jest to wydatek bardzo długoterminowy i pozwala nie tylko oszczędzić na rachunkach za wodę, ale również dbać o środowisko. Stawianie na tego typu rozwiązania staje się przez to znacznie popularniejsze w ostatnich latach i wydaje się, że ta tendencja powinna zostać utrzymana w przyszłości.