Każda instalacja centralnego ogrzewania wymaga zamontowania pompy, o ile nie jest ona wbudowana fabrycznie w kocioł. Na szczęście większość nowych kotłów dostępnych na rynku jest kompatybilna z pompą obiegową, dzięki czemu jej montaż nie sprawia trudności. Jak zabrać się do jej montażu?

Montaż pompy obiegowej w instalacji centralnego ogrzewania

pompy obiegoweZamontowanie pompy w instalacji c.o. nie jest skomplikowane. Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość pomp posiada silnik z regulacją prędkości obrotów. Regulacja ta może być trzystopniowa lub nawet czterostopniowa, ręczna lub automatyczna. Zazwyczaj producenci zalecają, aby pompy obiegowe większość czasu pracowały na najwyższych obrotach, osiągając największą wydajność. Sam montaż pompy jest bardzo prosty, montuje się ją bezpośrednio na rurociągu, na przewodzie zasilającym lub powrotnym. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach montażu. Pompy obiegowe montujemy zawsze zgodnie ze strzałką umieszczoną na korpusie urządzenia. Strzałka ta wskazuje kierunek przepływu wody. Oś pompy musi być w położeniu poziomym, a sama pompa powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, tak aby w razie awarii można było do niej dotrzeć. Należy także pamiętać o umieszczeniu zaworów odcinających wodę, które powinny się znajdować przed i za pompą. Ułatwi to sprawę w razie konieczności przeglądu lub wymiany pompy i oszczędzi nam spuszczania wody z całej instalacji.

Ze względu na komfort i wygodę pracy, poleca się stosowanie pomp z elektroniczną płynną regulacją obrotów silnika. Jej zdecydowaną zaletą jest fakt, iż samodzielnie dostosowuje się do zmiennego przepływu wody w instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu utrzymuje na stałym poziomie zadaną wartość panującego w instalacji ciśnienia.