Elektronika to jedna z tych dziedzin, które najbardziej rozwinęły się w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat. Miniaturyzacja, komputeryzacja, siec internetowa to tylko niektóre z powodów takiego stanu rzeczy.

Płytki drukowane to elementy, które mają długą przeszłość za sobą

płytki drukowaneDzięki nim wiele rzeczy stało się prostszych, szybszych, wydajniejszych, łatwiejszych. Jak przebiegał ten skomplikowany proces? Co miało największy wpływ na te zmiany? Na pewno zmieniło się wnętrze urządzeń elektronicznych. Stare, ogromne płytki drukowane zostały wyparte przez miniaturowe procesory, wielkości opuszka palca. Mimo swojego niewielkiego rozmiary potrafią one pomieścić w sobie kilkaset razy więcej informacji, niż ich poprzednicy, obwody drukowane. W związku z tym pomniejszeniem samego ,,oprogramowania” sprzętu elektronicznego zmniejszyły się także same urządzenia. Najpierw komputery zajmowały całe pomieszczenia, składały się z wielu jednostek, połączonych ze sobą, później zajmowały ,,tylko” jedną ścianę, a obecnie mamy komputery stacjonarne stojące u nas na biurkach, które każdy z nas może ponieść. Podobnie zachowało się projektowanie elektroniki jeśli chodzi o radio. Dawniej był to stojący mebel, z wielką skalą do łapania odpowiedniej stacji, który często łapał tylko szumy.

Później radio stało się sprzętem coraz mniejszym i mniejszym, aż do szło do tego, że nawet w samochodzie mamy małe radyjka, które umilają nam podróż, czy przenośne radyjka, które swego czasu były bardzo często dodawane do kolorowej prasy. Z innymi sprzętami stało się to samo.