Przenośnik jest urządzeniem transportu bliskiego, przeznaczonym do przemieszczania materiałów sypkich lub określonych ładunków, po określonym torze. Przenośnik wałkowy (zwany też przenośnikiem rolkowym) jest urządzeniem do przemieszczania ładunków stałych o zwartej budowie, w którym ruch ładunku odbywa się po obracających się wałkach ustawionych równolegle. Przenośniki wałkowe wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnątrz magazynowym.

Transportowy system podajników rolkowych

podajnik rolkowy z przymiaremW każdym zakładzie przemysłowym istotne jest stworzenie sprawnego i naprawdę efektywnego systemu transportu wewnętrznego. Powinniśmy dokładnie określić, jakie warunki powinien spełniać taki system, oraz jakie elementy chcemy nim transportować. Do podawania i odbierania materiału obrabianego z powodzeniem zastosować można podajnik rolkowy z przymiarem, który umożliwia pomiar długości transportowanych elementów, poddawanych dalszym obróbkom wykończeniowym. Podajniki rolkowe są odpowiednie zarówno do indywidualnego użytku, jak i do montażu w większych jednostkach transportowych, liniach produkcyjnych i montażowych. Charakteryzują się lekką i solidną konstrukcją, nowoczesnym wzornictwem i dużą zmiennością wysokości, poprzez którą z łatwością dopasowują się do każdej wysokości współpracującej maszyny. Produkty mogą być przesuwane ręcznie lub transportowane samoistnie pod wpływem grawitacji poprzez ustawienie przenośnika pod odpowiednim kątem. Przenośniki można kształtować w dowolny sposób, a specjalna konstrukcja ustawienia rolek gwarantuje utrzymanie odpowiedniego toru przemieszczania ładunków bez konieczności ciągłej kontroli.

Podsumowując, do głównych zalet przenośników rolkowych z przymiarem można zaliczyć niezawodną i prostą konstrukcję, z którą związany jest niski koszt inwestycji, możliwość przemieszczania ciężkich ładunków tam, gdzie stosowanie dźwigów było by zbyt kosztowne, oszczędność miejsca szczególnie w magazynach, oszczędność energii, czasu oraz polepszenie warunków pracy.