Bycie eko to już nie tylko styl życia zarezerwowany dla nielicznych, lecz codzienna konieczność dbania o planetę. Dlatego każde gospodarstwo domowe może poprawić stan środowiska. Produkcja ścieków dostarcza wielu groźnych składników do atmosfery. By temu zapobiec, pojawiły się na rynku nowoczesne, wydajne i tanie w użytkowaniu, szamba ekologiczne.

Wydajne i przyjazne środowisku przydomowe szamba

szambo ekologiczneZalet posiadania własnej, przydomowej kanalizacji jest doprawdy wiele. Począwszy od niskich kosztów obsługi po świadomość, że swoim działaniem, we własnym otoczeniu dbamy o środowisko naturalne i ograniczamy produkcję nieczystości. Zwykłe szamba plastikowe lub betonowe, wymagają częstego opróżniania. Nie ma tego problemu, w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Jeśli zatem nie jesteśmy podłączeni do zbiorczej kanalizacji, warto zamontować szambo ekologiczne. Nawet jeśli korzystamy z tradycyjnego zbiornika, który trzeba często opróżniać, może czas na zmianę myślenia i projektowanie oszczędności. Szambo ekologiczne to inwestycja w ekologię, która przyniesie nam wiele oszczędność. Wywóz ścieków szambowozem to koszt ok. 100 zł. Zatem rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych na wywozie ścieków. Szambo ekologiczne nie wymaga opróżniania. Składa się z pojemnego zbiornika osadowego, do którego wpływają nieczystości i są wstępnie filtrowane. Kolejnym etapem jest rozprowadzanie oczyszczonej wody za pomocą rur (zwykle 2-4 rury drenujące), po terenie naszej działki, w bezpiecznej odległości od domu.

Szambo ekologiczne, nazywane jest także oczyszczalnią drenażową, oczyszczalnią z drenażem rozsączającym lub po prostu przydomową oczyszczalnią ścieków. Zakup samego systemu to koszt ok. 3000 zł. Do tego dochodzi montaż i uzyskanie pozwoleń.