Każdy przedsiębiorca zwraca ogromną uwagę na wydajność pracy. Dlatego też w przypadku inwestycji w urządzenie do pracy przetwórczej jakim jest rębak do drewna trzeba dokonać świadomego zakupu. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb. Na rynku istnieje wielu producentów oferujących różnorodne modele dlatego przed zakupem należy się zastanowić nad parametrami urządzenia jakich oczekujemy.

Efektywne rębaki do drewna

wydajny rębak do ciągnikaNa polskim rynku możemy kupić rębaki do drewna oferowane przez polskich i zagranicznych producentów. Wszyscy zainteresowani zakupem rębaka mają do dyspozycji urządzenia z trzema rodzajami napędów. Są to rozdrabniacze z silnikami elektrycznymi, spalinowymi oraz z napędem odbieranym poprzez wałek odbioru mocy z ciągnika tzw. WOM. Oferta producentów skierowana jest do wszystkich grup potencjalnych odbiorców, od posiadacza ogrodu, który szuka najmniejszych urządzeń do klientów poszukujących w pełni profesjonalnych bardzo wydajnych rębaków do drewna. Niezależnie od tego jakim napędem dysponuje rębak to konstrukcja pozostaje łudząco podobna. Składowe rębaka to coraz częściej obrotowe ramię wyrzutowe, mechanizm tnący, blaszany lej do podawania materiału drzewnego oraz napęd. Bardzo ciekawą grupą rębaków są wspomniane urządzenia ciągnikowe. Są one podwieszane do traktora na trójpunktowym układzie zawieszenia i czerpią napęd z silnika traktora poprzez zaopatrzony w sprzęgło wał odbioru mocy. Trzeba pamiętać, że aby uzyskać wydajny rębak do ciągnika należy przestrzegać ściśle zasady dopasowania znamionowych obrotów rębaka do obrotów silnika traktora. Jeżeli rębak nie będzie pod tym względem dopasowany nasze urządzenie nie będzie wydajne.

Największą zaletą rębaków ciągnikowych jest ich mobilność dająca możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Bezpośrednia praca w terenie to też element wydajności gdyż oszczędza się czas na transport, a także spadają koszty pracy. Dobre rębaki zaopatrzone są w obrotowe wałki podawcze napędzane hydraulicznie. Pozwalają na bardzo stabilne wprowadzanie do rębaka gałęzi wraz z odrostami. Pełną ofertę rębaków można znaleźć na stronach internetowych producentów.