Przy wykopach niezwykle ważnym elementem są szalunki. Postaram się przybliżyć ich najważniejsze właściwości. Powinniśmy zwracać uwagę na kilka kwestii, nie wybierajmy ich bez przemyślenia. Dobry szalunek powinien odpowiednio zabezpieczać miejsce, co czyni je bezpiecznym do prac. Nie chcemy by przy wykopach zdarzały się wypadki z powodu naszego zaniedbania.

Szalunek do wykopu – odpowiedni wybór

szalunki do wykopówWybierając szalunki do wykopów, zwróćmy najpierw uwagę na materiał z którego jest wykonany. Można używać drewnianych lub też aluminiowych. Oczywiście przy wyższej jakości czy też lepszym materiale zwiększa się również cena. Dlatego należy odpowiednio wykalkulować sobie jaki szalunek wybrać. Można też spotkać się z takimi u których ciężar jest niezwykle ciężki, lub też niezwykle lekki. Zwróćmy więc uwagę jakie prace wykonujemy, które zabezpieczenia powinniśmy wybrać od tego właśnie zależy. Wykopy mają też swoją wielkość, co też jest niezwykle ważne. Powinniśmy zwrócić uwagę na te elementy. Oczywiście prócz kwestii bezpieczeństwa wszystko determinuje cena. Nie będę namawiał do wykosztowywania się, jednak trzeba odpowiednio ocenić ryzyko. Rodzaj podłoża też jest bardzo ważny, do innego miejsca pasuje ciężki szalunek, a do innego lekki. W końcu możemy spotkać się z betonem który trzeba rozkuć, a który dobrze trzyma, lub też z glebą niezwykle kruchą i sypką. Pomyślmy o tych czynnikach i nie dajmy się zwieść pozornej łatwości z jaką niektórzy ludzie wybierają szalunki. Mając lata doświadczenia nie potrzebują wiele czasu by to zrobić.

Uważam to za najważniejsze kwestie jeśli chodzi o wybór szalunku. Myślę że uświadomiłem choć nieco, ile czasu trzeba poświęcić na rzecz jak nam się wydaje niezwykle łatwą. Jest to istotne zagadnienie bo bezpieczeństwo podczas prac to czynnik podstawowy, a bez niego nie ma sensu czegokolwiek prowadzić.

Kategorie: Budownictwo